Միկրոսխեմաների նախագծման ծրագրային ապահովման ամերիկյան մշակող Cadence-ը Հայաստանում ինժեներական գործունեություն է սկսել Ausdia ընկերության ձեռքբերումից հետո։ Այս մասին հայտնել է Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը՝ նշելով, որ Cadence-ի մուտքն ամրապնդում է երկրի դերը կիսահաղորդչային համաշխարհային արդյունաբերության մեջ։
Cadence-ը նաև հայտարարել է, որ 2026 թվականի ապրիլի 16-ից Ausdia-ի կողմից մշակված TimeVision լուծումը՝ ինտեգրալ սխեմաների նախագծման ժամանակային սահմանափակումները կառավարելու համար, պաշտոնապես մտել է ընկերության արտադրանքի պորտֆել։
TimeVision-ն օգտագործվում է բարդ միկրոսխեմաների մշակման ժամանակ և օգնում է ինժեներներին վերլուծել և օպտիմալացնել թվային սխեմաների ժամանակային պարամետրերը, ինչը հատկապարտ կարևոր է ժամանակակից պրոցեսորների և այլ բարձր արդյունավետության կիսահաղորդիչների ստեղծման համար։
Cadence-ի ներկայության ընդլայնումը Հայաստանում ևս մեկ քայլ է դարձել տեղական ինժեներական էկոհամակարգի և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման համար, որը վերջին տարիներին ակտիվորեն գրավում է միջազգային ընկերություններին։

Американский разработчик программного обеспечения для проектирования микросхем Cadence начал инженерную деятельность в Армении после приобретения компании Ausdia. Об этом сообщил вице-спикер Национального собрания Армении Акоп Аршакян, отметив, что приход Cadence укрепляет роль страны в глобальной полупроводниковой индустрии.
Cadence также объявила, что с 16 апреля 2026 года решение TimeVision, разработанное Ausdia для управления временными ограничениями при проектировании интегральных схем, официально вошло в портфель продуктов компании.
TimeVision используется при разработке сложных микросхем и помогает инженерам анализировать и оптимизировать временные параметры цифровых схем, что особенно важно при создании современных процессоров и других высокопроизводительных полупроводников.
Расширение присутствия Cadence в Армении стало еще одним шагом по развитию местной инженерной экосистемы и высокотехнологичного сектора, который в последние годы активно привлекает международные компании.