Ameriabank-ի մանրածախ ավանդային պորտֆելը հասել է նոր ռեկորդի։ Բանկի հաճախորդների կողմից տեղաբաշխված միջոցների ծավալն առաջին անգամ գերազանցել է 1 տրլն դրամը, ինչը դարձել է բանկային համակարգի և ազգային արժույթի նկատմամբ վստահության աճի ցուցանիշներից մեկը։
2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Ameriabank-ի մանրածախ ուղղության ավանդային պորտֆելը կազմել է ավելի քան 1,03 տրլն դրամ։ Այս մասին հայտնել է բանկի մանրածախ բանկային գործառնությունների տնօրեն Արման Բարսեղյանը։ Նրա խոսքով՝ տարեսկզբից հատկապես նկատելիորեն աճել են ժամկետային ավանդները՝ դրանց ծավալն աճել է 19%-ով և հասել 423 մլրդ դրամի։
Միաժամանակ, պահանջարկային ավանդների ծավալն աճել է 18%-ով՝ կազմելով 446 մլրդ դրամ։ Ամենամեծ դինամիկան ցուցաբերել են հենց հայկական դրամով ավանդները, ինչը բանկում կապում են ազգային արժույթի ամրապնդման և դրամով խնայողություններ պահելու նկատմամբ հաճախորդների վերաբերմունքի փոփոխության հետ։
Արման Բարսեղյանը նաև նշել է տնտեսության ապադոլարիզացիայի գործընթացի դրական դերը։ Նրա խոսքով՝ ազգային արժույթով ավանդների մասնաբաժնի աճը արտացոլում է հաճախորդների աճող հետաքրքրությունը դրամով միջոցներ պահելու նկատմամբ և երկրի ֆինանսական համակարգի նկատմամբ վստահության ամրապնդումը։

Розничный депозитный портфель Ameriabank достиг нового рекорда. Объем средств, размещенных клиентами банка, впервые превысил 1 трлн драмов, что стало одним из показателей роста доверия к банковской системе и национальной валюте.
По состоянию на 30 июня 2026 года депозитный портфель розничного направления Ameriabank составил более 1,03 трлн драмов. Об этом сообщил директор по розничному банкингу банка Арман Барсегян. По его словам, с начала года особенно заметно выросли срочные вклады — их объем увеличился на 19% и достиг 423 млрд драмов.
Одновременно объем вкладов до востребования вырос на 18%, составив 446 млрд драмов. Наибольшую динамику показали именно депозиты в армянских драмах, что в банке связывают с укреплением национальной валюты и изменением отношения клиентов к хранению сбережений в драмах.
Арман Барсегян также отметил положительную роль процесса дедолларизации экономики. По его словам, увеличение доли вкладов в национальной валюте отражает растущий интерес клиентов к хранению средств в драмах и укрепление доверия к финансовой системе страны.