Armenia-ն շարունակում է ընդլայնվել, իսկ ներդրումային գործիքների աճը կարող է դառնալ տնտեսության զարգացման լրացուցիչ աղբյուրներից մեկը։ Փորձագետները նշում են հետաքրքրության աճ ինչպես բիզնեսի, այնպես էլ մասնավոր ներդրողների կողմից։
Ameriabank-ի մանրածախ բանկային ծառայությունների տնօրեն Արման Բարսեղյանը հայտարարել է, որ երկրի կապիտալի շուկան առաջիկա տարիներին կշարունակի զարգանալ բարձր տեմպերով։ Նրա խոսքով՝ հատկապես նկատելի աճ է դիտվում պարտատոմսերի հատվածում, սակայն աստիճանաբար աճում է հետաքրքրությունը նաև արժեթղթերի այլ տեսակների նկատմամբ։
Շուկայի զարգացմանը նպաստող գործոնների շարքում Բարսեղյանը նշել է տնտեսության թափանցիկության բարձրացումը, ստվերային բիզնեսի մասնաբաժնի կրճատումը և կորպորատիվ հաշվետվությունների որակի բարելավումը։ Նրա գնահատմամբ՝ այս փոփոխությունները պայմաններ են ստեղծում շուկայական գործիքների միջոցով ֆինանսավորման ավելի ակտիվ ներգրավման համար։
Մեկ այլ կարևոր գործոն է դառնում խնայողություններ ունեցող և ներդրումներ կատարելու պատրաստ քաղաքացիների թվի աճը։ Ներքին պահանջարկի ձևավորումը խթանում է ընկերություններին օգտագործել պարտատոմսեր և այլ գործիքներ՝ կապիտալ ներգրավելու համար։ Ameriabank-ից հայտնել են, որ 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ բանկի պարտատոմսերի սեփական պորտֆելի ծավալը հասել է 160 միլիարդ դրամի։
Նաև 2026 թվականին Ameriabank-ը ամբողջությամբ տեղաբաշխել է առաջին անժամկետ պարտատոմսերը՝ ընդհանուր 100 միլիոն դոլար ծավալով։ Թողարկումը բաժանվել է երկու տրանշի, որոնք տեղաբաշխվել են փետրվարին և ապրիլին։ Բարսեղյանի կարծիքով՝ կապիտալի շուկայի հետագա զարգացումը կարող է դառնալ Հայաստանի տնտեսության աճի լրացուցիչ գործոն։

Further development of the capital market can contribute to the growth of Armenia's economy.
Armenia continues to expand, and the growth of investment instruments can become one of the additional sources of economic development. Experts note an increase in interest from both businesses and private investors.
Arman Barseghyan, Director of Retail Banking at Ameriabank, stated that the country's capital market will continue to develop at a high pace in the coming years. According to him, particularly significant growth is observed in the bond segment, but interest in other types of securities is also gradually increasing.
Among the factors contributing to market development, Barseghyan named increased economic transparency, a reduction in the share of shadow business, and improved quality of corporate reporting. In his estimation, these changes create conditions for more active fundraising through market instruments.
Another important factor is the growing number of citizens with savings who are ready to invest. The formation of domestic demand encourages companies to use bonds and other instruments to attract capital. Ameriabank reported that as of June 30, 2026, the bank's own bond portfolio reached 160 billion drams.
Also in 2026, Ameriabank fully placed its first perpetual bonds totaling $100 million. The issue was divided into two tranches, placed in February and April. According to Barseghyan, further development of the capital market can become an additional factor in the growth of Armenia's economy.