Armenia-ն շարունակում է ընդլայնվել, իսկ ներդրումային գործիքների աճը կարող է դառնալ տնտեսության զարգացման լրացուցիչ աղբյուրներից մեկը։ Փորձագետները նշում են հետաքրքրության աճ ինչպես բիզնեսի, այնպես էլ մասնավոր ներդրողների կողմից։
Ameriabank-ի մանրածախ բանկային ծառայությունների տնօրեն Արման Բարսեղյանը հայտարարել է, որ երկրի կապիտալի շուկան առաջիկա տարիներին կշարունակի զարգանալ բարձր տեմպերով։ Նրա խոսքով՝ հատկապես նկատելի աճ է դիտվում պարտատոմսերի հատվածում, սակայն աստիճանաբար աճում է հետաքրքրությունը նաև արժեթղթերի այլ տեսակների նկատմամբ։
Շուկայի զարգացմանը նպաստող գործոնների շարքում Բարսեղյանը նշել է տնտեսության թափանցիկության բարձրացումը, ստվերային բիզնեսի մասնաբաժնի կրճատումը և կորպորատիվ հաշվետվությունների որակի բարելավումը։ Նրա գնահատմամբ՝ այս փոփոխությունները պայմաններ են ստեղծում շուկայական գործիքների միջոցով ֆինանսավորման ավելի ակտիվ ներգրավման համար։
Մեկ այլ կարևոր գործոն է դառնում խնայողություններ ունեցող և ներդրումներ կատարելու պատրաստ քաղաքացիների թվի աճը։ Ներքին պահանջարկի ձևավորումը խթանում է ընկերություններին օգտագործել պարտատոմսեր և այլ գործիքներ՝ կապիտալ ներգրավելու համար։ Ameriabank-ից հայտնել են, որ 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ բանկի պարտատոմսերի սեփական պորտֆելի ծավալը հասել է 160 միլիարդ դրամի։
Նաև 2026 թվականին Ameriabank-ը ամբողջությամբ տեղաբաշխել է առաջին անժամկետ պարտատոմսերը՝ ընդհանուր 100 միլիոն դոլար ծավալով։ Թողարկումը բաժանվել է երկու տրանշի, որոնք տեղաբաշխվել են փետրվարին և ապրիլին։ Բարսեղյանի կարծիքով՝ կապիտալի շուկայի հետագա զարգացումը կարող է դառնալ Հայաստանի տնտեսության աճի լրացուցիչ գործոն։

Рынок капитала Армении набирает обороты: компании все чаще привлекают деньги через облигации
Армении продолжает расширяться, а рост инвестиционных инструментов может стать одним из дополнительных источников развития экономики. Эксперты отмечают увеличение интереса как со стороны бизнеса, так и со стороны частных инвесторов.
Директор по розничному банкингу Ameriabank Арман Барсегян заявил, что рынок капитала страны в ближайшие годы продолжит развиваться высокими темпами. По его словам, особенно заметный рост наблюдается в сегменте облигаций, однако постепенно увеличивается интерес и к другим видам ценных бумаг.
Среди факторов, способствующих развитию рынка, Барсегян назвал повышение прозрачности экономики, сокращение доли теневого бизнеса и улучшение качества корпоративной отчетности. По его оценке, эти изменения создают условия для более активного привлечения финансирования через рыночные инструменты.
Еще одним важным фактором становится рост числа граждан с накоплениями, готовых инвестировать. Формирование внутреннего спроса стимулирует компании использовать облигации и другие инструменты для привлечения капитала. В Ameriabank сообщили, что на 30 июня 2026 года объем собственного портфеля облигаций банка достиг 160 млрд драмов.
Также в 2026 году Ameriabank полностью разместил первые бессрочные облигации общим объемом $100 млн. Выпуск был разделен на два транша, размещенных в феврале и апреле. По мнению Барсегяна, дальнейшее развитие рынка капитала может стать дополнительным фактором роста экономики Армении.