Երևանում ավարտվել է դպրոցականների համար կիբերանվտանգության կրթական ծրագիրը, որը կազմակերպվել է Microsoft Innovation Center-ի կողմից՝ Ucom-ի աջակցությամբ։ Վերջին փուլը Mini CTF մրցույթն էր, որը միավորել էր 61 շրջանավարտների 19 թիմերում։
Մրցույթն անցկացվել է CTF հարթակում՝ Jeopardy ձևաչափով։ Մասնակիցներին առաջարկվել են տարբեր բարդության առաջադրանքներ՝ հիմնված իրական իրավիճակներին առավելագույնս մոտ սցենարների վրա։ Դպրոցականները ստիպված են եղել կիրառել կիբերանվտանգության վերաբերյալ իրենց ստացած գիտելիքները, վերլուծել խնդիրները և համագործակցել թիմերի ներսում։
Ծրագրին մասնակցել են 14-ից 17 տարեկան դեռահասներ։ Ուսուցման ընթացքում նրանք ուսումնասիրել են ժամանակակից թվային սպառնալիքները, դրանցից պաշտպանվելու հիմնական գործիքներն ու սկզբունքները, ինչպես նաև ծանոթացել են կիբերանվտանգության ոլորտում մասնագիտական գործունեության հեռանկարներին։ Mini CTF-ը թույլ է տվել ստուգել այդ գիտելիքները գործնականում։
Բոլոր մասնակիցները ստացել են հավաստագրեր և խրախուսական մրցանակներ։ Ucom-ում և Microsoft Innovation Center-ում կարծում են, որ նման նախաձեռնությունները օգնում են բարձրացնել երիտասարդների թվային գրագիտությունը, զարգացնել տեխնիկական և վերլուծական հմտությունները, հետաքրքրությունը տեխնոլոգիական մասնագիտությունների նկատմամբ և ձևավորել Հայաստանի ապագա թվային տնտեսության կադրային ներուժը։

В Ереване завершилась образовательная программа по кибербезопасности для школьников, организованная Microsoft Инновационным центром при поддержке Ucom. Финальным этапом стал конкурс Mini CTF, объединивший 61 выпускника в 19 команд.
Соревнование проходило на CTF-платформе в формате Jeopardy. Участникам предложили задания разной сложности, основанные на сценариях, максимально приближенных к реальным ситуациям. Школьникам пришлось применять полученные знания по кибербезопасности, анализировать задачи и взаимодействовать внутри команд.
В программе участвовали подростки от 14 до 17 лет. В ходе обучения они изучили современные цифровые угрозы, основные инструменты и принципы защиты от них, а также познакомились с перспективами профессиональной деятельности в сфере кибербезопасности. Mini CTF позволил проверить эти знания уже на практике.
Все участники получили сертификаты и поощрительные призы. В Ucom и Microsoft Инновационном центре считают, что подобные инициативы помогают повышать цифровую грамотность молодежи, развивать технические и аналитические навыки, интерес к технологическим профессиям и формировать кадровый потенциал будущей цифровой экономики Армении.