Washington-ը և Yerevan-ը պայմանավորվածություններից անցնում են նախագծի գործնական իրականացմանը, որը պետք է նոր տրանսպորտային կապեր ստեղծի Հայաստանի տարածքով։
ԱՄՆ նախագահի խաղաղապահ առաքելությունների հատուկ բանագնաց Steve Whitkoff-ը հայտարարել է, որ հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացի արդյունքը դարձել է «Trump-ի երթուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»՝ TRIPP հայեցակարգը։ Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ վերջին մեկ տարվա ընթացքում զբաղվել է ապագա նախագծի գործնական կողմերով։
Աշխատանքը ներառում էր երկաթուղային ինժեներական հետազոտություններ, պետական կառույցների և մասնավոր հատվածի միջև համակարգում, ինչպես նաև ներդրումներ ներգրավելու մեխանիզմների ստեղծում։ TRIPP-ը ենթադրում է ԱՄՆ-ի և Հայաստանի գործընկերություն՝ հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ բազմամոդալ երթուղիներ ձևավորելու համար։
Ընդ որում, ինչպես ընդգծել է Whitkoff-ը, նախագիծը պետք է իրականացվի Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության լիակատար պահպանմամբ։ Այսպիսով, խոսքը ոչ միայն տրանսպորտային ենթակառուցվածքի, այլև միջազգային տնտեսական համագործակցության մեխանիզմների ստեղծման մասին է։
Ամերիկացի հատուկ բանագնացը նաև ակնկալում է հայեցակարգի հետագա ընդլայնում։ Նրա խոսքով, հեռանկարում TRIPP-ը կարող է շարունակվել Caspian Sea-ի միջոցով, իսկ նախաձեռնությունը կարող է զարգանալ նաև Middle East-ում։

США запускают TRIPP через Армению: Уиткофф раскрыл детали нового транспортного маршрута
Речь идет не только о транспортной инфраструктуре, но и о создании механизмов международного экономического сотрудничества
Вашингтон и Ереван переходят от договоренностей к практической реализации проекта, который должен создать новые транспортные связи через территорию Армении.
Спецпосланник президента США по миротворческим миссиям Стив Уиткофф заявил, что итогом армяно-азербайджанского переговорного процесса стала концепция «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» — TRIPP. По его словам, США вместе с Арменией и Азербайджаном в течение последнего года занимались практическими аспектами будущего проекта.
Работа включала железнодорожные инженерные изыскания, координацию между государственными структурами и частным сектором, а также создание механизмов для привлечения инвестиций. TRIPP предполагает партнерство США и Армении для формирования беспрепятственных мультимодальных маршрутов через территорию республики.
При этом, как подчеркнул Уиткофф, проект должен реализовываться с полным сохранением территориальной целостности и суверенитета Армении. Таким образом, речь идет не только о транспортной инфраструктуре, но и о создании механизмов международного экономического сотрудничества.
Американский спецпосланник также ожидает дальнейшего расширения концепции. По его словам, в перспективе TRIPP может быть продолжен через Каспийское море, а сама инициатива способна получить развитие и на Ближнем Востоке.