Հայկական կրթական TUMO Center for Creative Technologies ծրագիրը հայտնվել է Նյու Յորքի Times Square-ի Nasdaq Tower-ի հսկայական էկրանին։ Այս կերպ ծրագիրը նշել է իր 15-ամյակը։
TUMO-ի հայտնվելը էկրանին կապված չէ ընկերության բորսա դուրս գալու կամ IPO-ի նախապատրաստման հետ։ Տեղադրումը հատուկ նվեր էր կրթական ծրագրին հոբելյանի առթիվ։
Էկրանին հայտնվել է մի արտահայտություն, որն արտացոլում է TUMO-ի հիմնական սկզբունքը. «Ի՞նչ կլինի, եթե աշակերտներն ազատ լինեն հեռանալու»։ Կենտրոնի կրթական մոդելը ենթադրում է, որ դեռահասներն իրենք են ձևավորում ուսումնական ծրագիրը և կարող են ընտրել ծրագրավորման, կինոարտադրության, երաժշտության, դիզայնի և այլ ուղղությունների միջև։
TUMO-ում կարծում են, որ ընտրության ազատությունը ուսումը շարունակելու որոշումը դարձնում է գիտակցված, այլ ոչ թե պարտադրված։
Nasdaq Tower-ում TUMO-ի հայտնվելու նախաձեռնողը Nasdaq-ի ներկայացուցիչ Քրիստինա Այայանն էր։ Սեպտեմբերին նա նաև կլինի TUMO-ի հոբելյանական գալա երեկոյի հաղորդավարը Լոս Անջելեսում, որը նվիրված է ծրագրի 15-ամյակին։

Армянский образовательный проект TUMO Center for Creative Technologies появился на огромном экране Nasdaq Tower на Таймс-сквер в Нью-Йорке. Таким образом проект отметил свое 15-летие.
Появление TUMO на экране не связано с выходом компании на биржу или подготовкой IPO. Размещение стало специальным подарком образовательному проекту к юбилею.
На экране появилась фраза, отражающая ключевой принцип TUMO: «Что, если ученики будут свободны уйти?» Образовательная модель центра предполагает, что подростки сами формируют программу обучения и могут выбирать между программированием, кинопроизводством, музыкой, дизайном и другими направлениями.
В TUMO считают, что свобода выбора делает решение продолжать обучение осознанным, а не навязанным.
Инициатором появления TUMO на Nasdaq Tower стала представитель Nasdaq Кристина Аянян. В сентябре она также выступит ведущей юбилейного гала-вечера TUMO в Лос-Анджелесе, посвященного 15-летию проекта.