Armenia-ում հայտարարվել է միջազգային մրցույթ Gyumri – Kars երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման նախագծային աշխատանքների անցկացման համար։ Այս մասին հայտնել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար David Khudatyan-ը։
Նրա խոսքով՝ հաղթողի որոշումից հետո իշխանությունները նախատեսում են հնարավորինս արագ անցնել նախ նախագծմանը, ապա անմիջապես երկաթուղային հատվածի կառուցմանը։ Մրցույթի միջազգային ձևաչափն ընտրվել է հայկական նախագծային և շինարարական ընկերությունների կողմից նման մասշտաբային ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացման փորձի բացակայության պատճառով։
Ապագա երկաթուղու հայկական հատվածի երկարությունը մոտ 21 կմ է։ Նախնական գնահատականներով՝ դրա կառուցման արժեքը կարող է կազմել մոտ 15 միլիոն դոլար։
Gyumri – Kars գծի վերականգնումը դիտարկվում է Armenia-ի և Turkey-ի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում։ Ապրիլի 28-ին Turkey-ի Kars քաղաքում տեղի է ունեցել երկու երկրների համատեղ աշխատանքային խմբի հանդիպումը՝ նվիրված երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնմանը և գործարկմանը։
Կողմերն այն ժամանակ ընդգծել են տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ընդլայնման համար գծի արագ բացման կարևորությունը։ Երկաթուղու գործարկումը կարող է ստեղծել ուղևորների և բեռների փոխադրման նոր երթուղի և ուժեղացնել Armenia-ի տրանսպորտային կապը Turkey-ի և այլ ուղղությունների հետ։

В Армении объявлен международный конкурс на проведение проектных работ для восстановления железнодорожного сообщения Гюмри — Карс. Об этом сообщил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян.
По его словам, после определения победителя власти планируют максимально быстро перейти сначала к проектированию, а затем непосредственно к строительству железнодорожного участка. Международный формат конкурса выбран из-за отсутствия у армянских проектных и строительных компаний опыта реализации подобных масштабных инфраструктурных проектов.
Протяженность армянского участка будущей железной дороги составляет около 21 км. По предварительным оценкам, стоимость его строительства может составить около $15 млн.
Восстановление линии Гюмри — Карс рассматривается в рамках процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией. 28 апреля в турецком Карсе состоялась встреча совместной рабочей группы двух стран, посвященная восстановлению и запуску железнодорожного сообщения.
Стороны тогда подчеркнули важность скорейшего открытия линии для расширения транспортных связей в регионе. Запуск железной дороги может создать новый маршрут для перевозки пассажиров и грузов и усилить транспортную связанность Армении с Турцией и другими направлениями.