Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցում կայացել է կիբերանվտանգության իրազեկման արշավի ամփոփիչ միջոցառումը, որին մասնակցել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։ Հանդիպմանը մասնակցել են Դիլիջանի, Հովքի, Թեղուտի, Հաղարծնի և Գոշի ավելի քան 300 աշակերտներ։ Միջոցառման սկզբում աշակերտները մասնակցել են հատուկ հարցման, որն ուղղված էր կիբերանվտանգության, ֆիշինգի և առցանց ռիսկերի վերաբերյալ գիտելիքների ստուգմանը։
<br>
Ելույթ ունենալով դպրոցականների առջև՝ նախարարը խոսել է թվային դարաշրջանի հիմնական մարտահրավերների մասին՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով արհեստական բանականության օգտագործման հետ կապված ռիսկերին և հնարավորություններին։ Նա անդրադարձել է դիփֆեյքերի տարածման, ապատեղեկատվության թեմաներին և ընդգծել թվային հմտությունների զարգացման կարևորությունը որպես ժամանակակից կրթության և համացանցում անվտանգ վարքագծի անբաժանելի մաս։ Անձնական տվյալների պաշտպանության փորձագետ Գևորգ Հայրապետյանը ներկայացրել է անձնական տեղեկատվության պաշտպանության մեխանիզմները և "ԿիբերՉաթ" հարթակի հնարավորությունները, որը ստեղծվել է երեխաներին և դեռահասներին աջակցելու համար։
Միջոցառման շրջանակներում AM-CERT-ի և Fab Lab Armenia-ի մասնագետները անցկացրել են ինտերակտիվ նիստեր, խաղեր և քննարկումներ, ինչպես նաև ցուցադրել կիբերանվտանգության ոլորտում գործնական լուծումներ, ներառյալ USB Shield սարքը՝ վնասակար կուտակիչներից պաշտպանվելու համար։ Մասնակիցներին ցույց են տվել կրթության և գիտության մեջ արհեստական բանականության դրական կիրառման օրինակներ և սովորեցրել ճանաչել դրա օգնությամբ ստեղծված նյութերը։ Ավարտին դպրոցականները պատասխանել են հարցերին, ինչը թույլ է տվել գնահատել գիտելիքների յուրացման մակարդակը։ Արշավն իրականացվում է մասնագիտացված գերատեսչությունների աջակցությամբ և ուղղված է առավել անվտանգ և պատասխանատու առցանց միջավայրի ձևավորմանը։

В Дилижанской центральной школе состоялось итоговое мероприятие в рамках кампании по повышению осведомленности о кибербезопасности, в котором принял участие министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян. Во встрече участвовали более 300 школьников из Дилижана, Овка, Тегута, Агарцина и Гоша. В начале мероприятия учащиеся прошли специальный опрос, направленный на проверку знаний о кибербезопасности, фишинге и онлайн-рисках.
<br>
Выступая перед школьниками, министр рассказал о ключевых вызовах цифровой эпохи, уделив особое внимание рискам и возможностям, связанным с использованием искусственного интеллекта. Он затронул тему распространения дипфейков, дезинформации и подчеркнул важность развития цифровых навыков как неотъемлемой части современного образования и безопасного поведения в интернете. Эксперт по защите персональных данных Геворг Айрапетян представил механизмы защиты личной информации и возможности платформы «КиберЧат», созданной для поддержки детей и подростков.
В рамках мероприятия специалисты AM-CERT и Fab Lab Armenia провели интерактивные сессии, игры и обсуждения, а также продемонстрировали практические решения в сфере кибербезопасности, включая устройство USB Shield для защиты от вредоносных накопителей. Участникам показали примеры позитивного применения ИИ в образовании и научили распознавать материалы, созданные с его помощью. В завершение школьники ответили на вопросы, что позволило оценить уровень усвоения знаний. Кампания реализуется при поддержке профильных ведомств и направлена на формирование более безопасной и ответственной онлайн-среды.