Երևանի քաղաքապետարանը նախատեսում է 2026 թվականի մայիսին ավարտել 18 մետր երկարությամբ 250 հատ համատեղված էլեկտրական ավտոբուսների գնման ծրագրի շուրջ խորհրդատվությունները։ Այս մասին աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ հայտնել է քաղաքապետի խորհրդական Անետա Բաբայանը՝ հստակեցնելով, որ խոսքը միջազգային գործընկերների ներգրավմամբ խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծի մասին է։
Նրա խոսքով, Ասիական զարգացման բանկի մասնակցությամբ ներդրումային ծրագրի շրջանակներում արդեն անցկացվել է միջազգային մրցույթ և ներգրավվել խորհրդատվական ընկերություն։ Այժմ այն պատրաստում է վարկային գծի շուրջ բանակցություններ սկսելու և Պետական ներդրումների կոմիտեի կողմից նախագծի քննարկման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ամբողջական փաթեթը։ Խորհրդատվությունների արդյունքներն ակնկալում են ամփոփել 2026 թվականի գարնանը։
Կառավարության հետ համաձայնեցնելու դեպքում գնման ընթացակարգերը կարող են մեկնարկել նույն թվականին։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ նոր էլեկտրական ավտոբուսները նախատեսված են HIGER ավտոբուսները և «ԳԱԶել-սիթի» միկրոավտոբուսները փոխարինելու համար։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է մոտ 98 միլիարդ դրամ, ֆինանսավորումը նախատեսվում է Ասիական զարգացման բանկի վարկի հաշվին։

Мэрия Еревана планирует в мае 2026 года завершить консультации по программе закупки 250 сочленённых электробусов длиной 18 метров. Об этом на рабочем совещании сообщила советник мэра Аннетта Бабаян, уточнив, что речь идёт о крупном инфраструктурном проекте с привлечением международных партнёров.
По её словам, в рамках инвестиционной программы при участии Азиатского банка развития уже проведён международный тендер и привлечена консультационная компания. Сейчас она готовит полный пакет документов, необходимый для начала переговоров по кредитной линии и рассмотрения проекта Комитетом по публичным инвестициям. Итоги консультаций рассчитывают подвести весной 2026 года.
При согласовании с правительством закупочные процедуры могут быть запущены в том же году. Ранее сообщалось, что новые электробусы предназначены для замены автобусов HIGER и микроавтобусов «ГАЗель-сити». Общая стоимость программы оценивается примерно в 98 млрд драмов, финансирование планируется за счёт кредита Азиатского банка развития.