Երևանի քաղաքապետարանը նախատեսում է 2026 թվականի մայիսին ավարտել 18 մետր երկարությամբ 250 հատ համատեղված էլեկտրական ավտոբուսների գնման ծրագրի շուրջ խորհրդատվությունները։ Այս մասին աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ հայտնել է քաղաքապետի խորհրդական Անետա Բաբայանը՝ հստակեցնելով, որ խոսքը միջազգային գործընկերների ներգրավմամբ խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծի մասին է։
Նրա խոսքով, Ասիական զարգացման բանկի մասնակցությամբ ներդրումային ծրագրի շրջանակներում արդեն անցկացվել է միջազգային մրցույթ և ներգրավվել խորհրդատվական ընկերություն։ Այժմ այն պատրաստում է վարկային գծի շուրջ բանակցություններ սկսելու և Պետական ներդրումների կոմիտեի կողմից նախագծի քննարկման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ամբողջական փաթեթը։ Խորհրդատվությունների արդյունքներն ակնկալում են ամփոփել 2026 թվականի գարնանը։
Կառավարության հետ համաձայնեցնելու դեպքում գնման ընթացակարգերը կարող են մեկնարկել նույն թվականին։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ նոր էլեկտրական ավտոբուսները նախատեսված են HIGER ավտոբուսները և «ԳԱԶել-սիթի» միկրոավտոբուսները փոխարինելու համար։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է մոտ 98 միլիարդ դրամ, ֆինանսավորումը նախատեսվում է Ասիական զարգացման բանկի վարկի հաշվին։

The Yerevan Municipality plans to complete consultations on the program for the purchase of 250 articulated electric buses, 18 meters long, in May 2026. This was announced at a working meeting by the mayor's advisor, Annetta Babayan, who clarified that this is a major infrastructure project involving international partners.
According to her, within the framework of the investment program with the participation of the Asian Development Bank, an international tender has already been held and a consulting company has been engaged. It is now preparing a full package of documents necessary to start negotiations on a credit line and consideration of the project by the Public Investment Committee. The results of the consultations are expected to be summarized in the spring of 2026.
If agreed with the government, procurement procedures may be launched in the same year. It was previously reported that the new electric buses are intended to replace HIGER buses and GAZelle-city minibuses. The total cost of the program is estimated at approximately 98 billion drams, and funding is planned through a loan from the Asian Development Bank.