Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է հասարակական տրանսպորտում ուղեվարձի վճարման նկատմամբ վերահսկողությունն առավել խստացնելու անհրաժեշտության մասին, որը հագեցած է բջջային սարքերի միջոցով անհպում վճարման ժամանակակից տեխնոլոգիաներով:
Նրա խոսքով, քաղաքապետարան պարբերաբար դիմումներ են ստացվում քաղաքացիներից, որոնք մատնանշում են վճարումից խուսափելու զանգվածային դեպքերը, առաջին հերթին՝ երիտասարդների կողմից։ Քաղաքապետն ընդգծել է, որ խնդիրը նկատելի է դարձել և կոնկրետ գործողություններ է պահանջում:
Ավինյանը հանձնարարել է պատկան ստորաբաժանումներին ակտիվացնել աշխատանքն այդ ուղղությամբ։ Նա հիշեցրել է, որ արդեն դեկտեմբերին վերահսկող ծառայությունների անձնակազմը կընդլայնվի նոր տեսուչների հաշվին, ինչը պետք է բարձրացնի ստուգումների արդյունավետությունը և ուղևորների կարգապահությունը երթուղիներում:
Քաղաքապետարանի հասարակական կարգի պահպանության ծառայության պետի պաշտոնակատար Ավետիք Բաբայանը հայտնել է, որ անցած շաբաթվա ընթացքում գրանցվել է 2 512 145 վավերացում. 92 161-ը՝ տրոլեյբուսներում, 547 663-ը՝ մետրոպոլիտենում և 1 872 321-ը՝ ավտոբուսներում։ Դա 2,4%-ով ավելի է, քան մեկ շաբաթ առաջ։ Վերահսկողության ուժեղացման համար դեկտեմբերին նախատեսվում է աշխատանքի ընդունել ևս 24 աշխատակից։

Мэр Еревана Тигран Авинян заявил о необходимости ужесточить контроль за оплатой проезда в общественном транспорте, который оснащен современными технологиями для бесконтактной оплаты при помощи мобильных устройств.
По его словам, в мэрию регулярно поступают обращения горожан, которые указывают на массовые случаи уклонения от оплаты, прежде всего со стороны молодёжи. Градоначальник подчеркнул, что проблема стала заметной и требует конкретных действий.
Авинян поручил профильным подразделениям активизировать работу в этом направлении. Он напомнил, что уже в декабре штат контролирующих служб будет расширен за счёт новых инспекторов, что должно повысить эффективность проверок и дисциплину пассажиров на маршрутах.
Исполняющий обязанности начальника Службы охраны общественного порядка мэрии Аветик Бабаян сообщил, что за прошедшую неделю зафиксировано 2 512 145 валидаций: 92 161 — в троллейбусах, 547 663 — в метрополитене и 1 872 321 — в автобусах. Это на 2,4 % больше, чем неделей ранее. Для усиления контроля в декабре планируется принять на работу ещё 24 сотрудника.