Ինժեներական քաղաքի Փառքի ծառուղում հավերժացվել են բարձր տեխնոլոգիաների առաջատարները
Հուշանվեր աստղեր են ստացել Հայաստանի պետական մրցանակի երեք միջազգային դափնեկիրները՝ գլոբալ նորարարության մեջ ներդրման համար
Հայաստանի ինժեներական քաղաքում տեղադրվել են 2022–2024 թվականների գլոբալ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրման համար պետական մրցանակի դափնեկիրների անուններով աստղեր։ Հուշատախտակների վրա իրենց անուններն են ստացել Adobe-ի գլխավոր տնօրեն Շանտանու Նարայանը, Infosys-ի հիմնադիր Նարայանա Մուրթին և AIPLAB կոնսորցիումի ղեկավար դոկտոր Յոշիակի Դայմոն Ագիվարան:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ընդգծել է, որ պետության և տեխնոլոգիական համայնքի ուշադրությունը կենտրոնացած է անհատի վրա՝ որպես նորարարության, առաջնորդության և համընդհանուր արժեքների աղբյուր։ Նման մասնագետները արժեք են ստեղծում ոչ միայն իրենց ընկերությունների, այլև ամբողջ մարդկության համար:
Արարողությանը ելույթ են ունեցել նաև տեխնոլոգիական ընկերությունների, հիմնադրամների և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Synopsis Armenia-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան Աոկի Յուտական և Viva-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Գևորգյանը, նշելով մրցանակի կարևորությունը երկրի նորարարական հատվածի զարգացման համար:

В Инженерном городке Армении установили звёзды с именами лауреатов Государственной премии за вклад в глобальные высокие технологии 2022–2024 годов. Имена на памятных плитах получили генеральный директор Adobe Шантану Нараян, основатель Infosys Нараяна Мурти и глава консорциума AIPLAB д-р Йошиаки Даймон Агивара.
Министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян подчеркнул, что внимание государства и технологического сообщества сосредоточено на личности как источнике инноваций, лидерстве и универсальных ценностях. Такие специалисты формируют ценность не только для своих компаний, но и для всего человечества.
На церемонии также выступили представители технологических компаний, фондов и дипломатического корпуса, включая директора Synopsis Armenia Овика Мусаеляна, посла Японии в Армении Аоки Ютаку и заместителя гендиректора Viva Давида Геворгяна, отметив значимость премии для развития инновационного сектора страны.