Հայաստանում ընդունվել են «Խաղային գործունեության կարգավորման մասին» օրենքի փոփոխություններ, որոնք ուղղված են առցանց կազինոների և ինտերնետում մոլախաղերի նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացմանը։ Այս մասին հայտնել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը։
Հիմնական փոփոխություններից մեկը միջազգային առցանց հարթակներում մոլախաղերի գովազդի թիրախավորման սահմանափակումն է։ Բացի այդ, երկրում նախատեսվում է ստեղծել հատուկ ինտերնետային ռեսուրս՝ կայքերը արգելափակման ցուցակում օպերատիվորեն ավելացնելու համար։
Գևորգյանի խոսքով՝ արգելափակման ներկայիս մեխանիզմները մնում են անբավարար արդյունավետ՝ նոր կայքերի արագ հայտնվելու և սահմանափակումները շրջանցելու հնարավորությունների, ներառյալ VPN-ծառայությունների օգտագործման պատճառով։ Նա նշել է, որ արգելափակման գործող ընթացակարգերը չափազանց դանդաղ և աշխատատար են։
Նոր համակարգը կներառի պաշտպանության եռաստիճան մեխանիզմ։ Բարեփոխումների շրջանակներում ՊԵԿ կառուցվածքում կստեղծվի առցանց ռեսուրս, ուր աշխատակիցները ամեն օր կավելացնեն մոնիթորինգի արդյունքներով արգելափակման ենթակա կայքերը։
Ինտերնետ-պրովայդերները պարտավոր կլինեն սահմանափակել «սև ցուցակում» ներառված ռեսուրսների հասանելիությունը, մինչդեռ երկրում օրինականորեն կկարողանան գործել միայն լիցենզավորման շրջանակներում ձևավորված «սպիտակ ցուցակի» հարթակները։

Armenia has adopted amendments to the law "On the Regulation of Gaming Activities", aimed at strengthening control over online casinos and online gambling. This was announced by Rafael Gevorgyan, Deputy Head of the State Revenue Committee.
One of the key changes was the restriction of gambling advertising targeting on international online platforms. In addition, the country plans to create a special internet resource for promptly adding websites to the blocking list.
According to Gevorgyan, current blocking mechanisms remain insufficiently effective due to the rapid emergence of new websites and opportunities to circumvent restrictions, including the use of VPN services. He noted that existing blocking procedures are too slow and cumbersome.
The new system will include a three-stage protection mechanism. As part of the reform, an online resource will be created within the SRC structure, where employees will daily add websites to be blocked based on monitoring results.
Internet providers will be obliged to restrict access to resources included in the "black list", while only platforms from the "white list", formed within the framework of licensing, will be able to legally operate in the country.