Արհեստական ինտելեկտը փոխում է ոչ միայն տեխնոլոգիական արդյունաբերությունը, այլև ներդրողների մոտեցումը ենթակառուցվածքային նախագծերին։ Այս ֆոնին Հայաստանում Firebird AI գործարանը դառնում է նոր տիպի ակտիվի օրինակ, որի գրավչությունը որոշվում է հաշվողական հզորությունների պահանջարկով և ապագա եկամուտների կայունությամբ։
2026 թվականի օգոստոսի 10-ին NVIDIA-ն հայտարարեց Apollo-ի, BlackRock-ի, Blackstone-ի, Brookfield-ի, Goldman Sachs-ի և KKR-ի հետ համագործակցության մասին։ Կողմերը նախատեսում են ստեղծել ֆինանսական հարթակներ, որոնք ի վիճակի են ներգրավել ավելի քան 500 միլիարդ դոլարի արտաքին կապիտալ՝ արհեստական ինտելեկտի ենթակառուցվածքների զարգացման համար։
Միևնույն ժամանակ, խոսքը դեռևս երաշխավորված ներդրումների մասին չէ։ Ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրերը պահանջում են հետագա մշակում և վերջնական համաձայնագրերի կնքում։ Մասնակիցների կոնկրետ պարտավորությունները և հայտարարված ամբողջ գումարի ներգրավման ժամկետները դեռևս չեն բացահայտվում։ NVIDIA-ն, ըստ Jensen Huang-ի, պոտենցիալ պատրաստ է աջակցել մինչև 125 միլիարդ դոլարի գործարքներին, ինչը կազմում է ենթադրյալ ֆինանսավորման մեկ քառորդը։
Այսպիսով, AI տվյալների կենտրոնների կառուցումն աստիճանաբար դադարում է լինել բացառապես խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների խնդիրը։ Ինստիտուցիոնալ ներդրողները սկսում են ակտիվորեն դիտարկել նախագծերը՝ հաշվողական ենթակառուցվածքները դիտարկելով որպես ակտիվների անկախ դաս՝ երկարաժամկետ և կանխատեսելի դրամական հոսքի ներուժով։ Այս ֆոնին Հայաստանում Firebird-ը տեղավորվում է AI-ի ենթակառուցվածքների ձևավորվող համաշխարհային շուկայում։

Искусственный интеллект меняет не только технологическую отрасль, но и подход инвесторов к инфраструктурным проектам. AI-фабрика Firebird в Армении на этом фоне становится примером нового типа актива, привлекательность которого определяется спросом на вычислительные мощности и стабильностью будущих доходов.
10 августа 2026 года NVIDIA объявила о партнерстве с Apollo, BlackRock, Blackstone, Brookfield, Goldman Sachs и KKR. Стороны планируют создать финансовые платформы, способные привлечь более $500 млрд стороннего капитала для развития инфраструктуры искусственного интеллекта.
При этом речь пока идет не о гарантированных инвестициях. Заключенные меморандумы о взаимопонимании требуют дальнейшей проработки и заключения окончательных соглашений. Конкретные обязательства участников и сроки привлечения всей заявленной суммы пока не раскрываются. NVIDIA, по словам Дженсена Хуанга, потенциально готова предоставить поддержку сделкам объемом до $125 млрд — четверть от предполагаемого финансирования.
Таким образом, строительство AI-дата-центров постепенно перестает быть исключительно задачей крупных технологических компаний. К проектам начинают активно присматриваться институциональные инвесторы, рассматривающие вычислительную инфраструктуру как самостоятельный класс активов с потенциалом долгосрочного и предсказуемого денежного потока. На этом фоне Firebird в Армении вписывается в формирующийся глобальный рынок AI-инфраструктуры.