Picsart-ի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանը պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» շքանշանով։ Նրան պարգևը հանձնել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը՝ Հանրապետության օրվա կապակցությամբ։
Ավոյանը նշվել է Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և տնտեսության զարգացման, ինչպես նաև հայկական ինքնության պահպանման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար։ Picsart-ում ընդգծել են, որ պարգևը ճանաչում է Ավոյանի ձեռնարկատիրական ուղին, ում հաջողվել է Հայաստանում ստեղծված գաղափարը վերածել գլոբալ տեխնոլոգիական ընկերության։
Picsart-ը հանրաճանաչ թվային հարթակ է և բջջային/վեբ խմբագրիչ՝ լուսանկարների և տեսանյութերի ստեղծման և մշակման համար։ Ծառայությունը ներառում է արհեստական բանականության (AI) վրա հիմնված գործիքներ՝ պատկերներ ստեղծելու, ֆոները հեռացնելու, կպչուն պիտակներ, տեքստեր և կոլաժներ ավելացնելու, ինչպես նաև սոցիալական ցանց՝ բովանդակություն փոխանակելու համար։
Այսօր Picsart-ի արտադրանքներից օգտվում են միլիարդավոր մարդիկ ամբողջ աշխարհում, իսկ ընկերությունն ինքը դարձել է հայ ձեռնարկատիրոջ կողմից ստեղծված ամենահայտնի միջազգային տեխնոլոգիական նախագծերից մեկը։

Hovhannes Avoyan, founder and CEO of Picsart, has been awarded the “Order for Services to the Fatherland”. The award was presented to him by Armenian President Vahagn Khachaturyan on the occasion of Republic Day.
Avoyan was recognized for his significant contribution to the development of education, science, culture, and economy in Armenia, as well as the preservation of Armenian identity. Picsart emphasized that the award was a recognition of Avoyan's entrepreneurial journey, during which he managed to transform an idea created in Armenia into a global technology company.
Picsart is a popular digital platform and mobile/web editor for creating and processing photos and videos. The service includes artificial intelligence (AI)-based tools for image generation, background removal, adding stickers, texts, and collages, as well as a social network for content sharing.
Today, Picsart products are used by billions of people worldwide, and the company itself has become one of the most well-known international technology projects created by an Armenian entrepreneur.