Հայաստանը պատրաստվում է ուժեղացնել հսկողությունը համացանցային հանցագործությունների նկատմամբ. ՆԳՆ-ին կից մոտ ապագայում նախատեսվում է ստեղծել մասնագիտացված կիբերլաբորատորիա։ Այն պետք է բարձրացնի ինտերնետային հանցագործությունների և թվային տեխնոլոգիաների հետ կապված այլ իրավախախտումների հետաքննության արդյունավետությունը։
Նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման մասին հայտարարել է ՆԳՆ ղեկավարի պաշտոնակատար Արմեն Մկրտչյանը։ Նրա խոսքով՝ լաբորատորիան կարևոր գործիք կդառնա ոչ միայն երկրի ներսում աշխատելու, այլև միջազգային ոստիկանական համագործակցության համար։
ՆԳՆ-ում նշում են, որ ժամանակակից հանցագործությունները հաճախ միջսահմանային բնույթ են կրում. նախապատրաստումը կարող է տեղի ունենալ մի երկրում, իսկ հենց հանցագործությունը՝ մեկ այլ երկրում։ Հետևաբար, իրավապահ մարմիններին անհրաժեշտ է զարգացնել տեխնիկական հնարավորություններ՝ թվային միջավայրում աշխատելու համար։
Մկրտչյանն ընդգծել է, որ ինտերնետը պետք է դիտարկել որպես ոստիկանության աշխատանքի լիարժեք տարածք. այստեղ անհրաժեշտ է ոչ միայն հետաքննել արդեն կատարված հանցագործությունները, այլև բացահայտել սպառնալիքները և կանխել անօրինական գործունեությունը։

Армения готовится усилить контроль за преступностью в интернете: при МВД страны в ближайшее время планируют создать специализированную киберлабораторию. Она должна повысить эффективность расследования интернет-преступлений и других правонарушений, связанных с цифровыми технологиями.
О создании новой инфраструктуры заявил врио заместителя главы МВД Армен Мкртчян. По его словам, лаборатория станет важным инструментом не только для работы внутри страны, но и для международного полицейского сотрудничества.
В МВД отмечают, что современные преступления все чаще имеют трансграничный характер: подготовка может проходить в одной стране, а само преступление — совершаться в другой. Поэтому правоохранительным органам необходимо развивать технические возможности для работы в цифровой среде.
Мкртчян подчеркнул, что интернет следует рассматривать как полноценное пространство для работы полиции — здесь необходимо не только расследовать уже совершенные преступления, но и выявлять угрозы и предотвращать противоправную деятельность.