Armenia-ն դարձել է EAEU-ի առաջատարը տրանսպորտային ոլորտի երկու հիմնական ցուցանիշների՝ բեռնաշրջանառության և ուղևորաշրջանառության աճի տեմպերով:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տվյալներով՝ 2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին երկրում ուղևորաշրջանառությունն աճել է 7.3%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Սա լավագույն արդյունքն է Եվրասիական տնտեսական միության պետությունների շրջանում։
Ավելի նկատելի դինամիկա է գրանցվել բեռնափոխադրումներում։ Տարվա առաջին վեց ամիսներին Armenia-ի բեռնաշրջանառությունն աճել է 12.1%-ով՝ տարեկան արտահայտությամբ։ Այս ցուցանիշով հանրապետությունը նույնպես զբաղեցրել է առաջին տեղը EAEU-ում։
Այսպիսով, Armenia-ն միության երկրների շրջանում ցուցադրում է տրանսպորտային ակտիվության ամենաբարձր աճի տեմպերը միանգամից երկու ուղղություններով։

Армения лидирует в ЕАЭС по темпам роста грузооборота и пассажирооборота
Армения стала лидером ЕАЭС по темпам роста сразу двух ключевых показателей транспортной отрасли — грузооборота и пассажирооборота.
По данным Евразийской экономической комиссии, в январе–июне 2026 года пассажирооборот в стране увеличился на 7,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Это лучший результат среди государств Евразийского экономического союза.
Еще более заметная динамика зафиксирована в грузовых перевозках. За первые шесть месяцев года грузооборот Армении вырос на 12,1% в годовом выражении. По этому показателю республика также заняла первое место в ЕАЭС.
Таким образом, Армения демонстрирует наиболее высокие темпы роста транспортной активности среди стран союза сразу по двум направлениям.