Միջազգային գործակալությունը հաստատել է Հայաստանի ինքնիշխան վարկանիշը «BB-/B» մակարդակում և պահպանել դրական կանխատեսումը։
S&P-ն նշել է երկրի կայուն մակրոտնտեսական քաղաքականությունը, աճի լավ հեռանկարները և պարտքի բեռի աստիճանական նվազումը։ Լրացուցիչ գործոն կարող է դառնալ արտաքին պահուստների ամրապնդումը և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հետագա բարելավումը. դա կարող է նվազեցնել Հայաստանի աշխարհաքաղաքական և արտաքին տնտեսական ռիսկերը։
Միևնույն ժամանակ, վարկանիշը դեռևս ներդրումային մակարդակից ցածր է. «BB-» կատեգորիան վերաբերում է սպեկուլյատիվ վարկանիշներին։ Սակայն դրական կանխատեսման պահպանումը նշանակում է, որ արտաքին կայունության հետագա ամրապնդման և աշխարհաքաղաքական ռիսկերի նվազեցման դեպքում S&P-ն կարող է բարձրացնել Հայաստանի գնահատականը։

S&P дала Армении новый сигнал: рейтинг оставили прежним, но повысили шансы на рост
Международное агентство подтвердило суверенный рейтинг Армении на уровне «BB-/B» и сохранило позитивный прогноз.
В S&P отметили устойчивую макроэкономическую политику страны, хорошие перспективы роста и постепенное снижение долговой нагрузки. Дополнительным фактором может стать укрепление внешних резервов и дальнейшее улучшение отношений с Азербайджаном — это способно снизить геополитические и внешнеэкономические риски Армении.
При этом рейтинг пока остается ниже инвестиционного уровня: категория «BB-» относится к спекулятивным рейтингам. Однако сохранение позитивного прогноза означает, что при дальнейшем укреплении внешней устойчивости и снижении геополитических рисков S&P может повысить оценку Армении.