TRIPP («Trump’s Route for International Peace and Prosperity») նախագիծը թույլ կտա Հայաստանին վերջնականապես դուրս գալ տրանսպորտային շրջափակումից, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ենթակառուցվածքն անցնելու է Հայաստանի տարածքով՝ լիովին պահպանելով նրա ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և իրավասությունը։ Երթուղին պետք է ապահովի տրանսպորտային հաղորդակցություն Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի միջև, ինչպես նաև լրացուցիչ ուղիներ բացի Կենտրոնական Ասիայի, Կասպյան տարածաշրջանի և Եվրոպայի միջև։
Փաշինյանը նշել է, որ շրջափակումն արդեն մասամբ հաղթահարված է։ 2025 թվականի նոյեմբերից Վրաստանի տարածքով գործում է երկաթուղային երթուղի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բեռների փոխադրման համար, իսկ 2026 թվականի մայիսին հայկական արտահանման և ներմուծման համար բացվել է Ախալքալաք-Կարս երկաթուղին։
Հունիսին Հայաստանը և ԱՄՆ-ը ստորագրել են TRIPP-ի շուրջ ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիր։ Նախագծի իրականացման համար ստեղծվել է TRIPP Development Company հայ-ամերիկյան համատեղ ընկերությունը։

The TRIPP project ("Trump's Route for International Peace and Prosperity") will allow Armenia to finally emerge from the transport blockade, stated Prime Minister Nikol Pashinyan.
According to him, the infrastructure will pass through the territory of Armenia with full preservation of its sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction. The route should provide transport links between the main part of Azerbaijan and Nakhchivan, as well as open additional routes between Central Asia, the Caspian region, and Europe.
Pashinyan noted that the blockade has already been partially overcome. Since November 2025, a railway route for cargo transportation between Azerbaijan and Armenia has been operating through Georgia, and in May 2026, the Akhalkalaki-Kars railway opened for Armenian exports and imports.
In June, Armenia and the United States signed a framework agreement on strategic cooperation for TRIPP. A joint Armenian-American company, TRIPP Development Company, has been established to implement the project.