TRIPP («Trump’s Route for International Peace and Prosperity») նախագիծը թույլ կտա Հայաստանին վերջնականապես դուրս գալ տրանսպորտային շրջափակումից, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ենթակառուցվածքն անցնելու է Հայաստանի տարածքով՝ լիովին պահպանելով նրա ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և իրավասությունը։ Երթուղին պետք է ապահովի տրանսպորտային հաղորդակցություն Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի միջև, ինչպես նաև լրացուցիչ ուղիներ բացի Կենտրոնական Ասիայի, Կասպյան տարածաշրջանի և Եվրոպայի միջև։
Փաշինյանը նշել է, որ շրջափակումն արդեն մասամբ հաղթահարված է։ 2025 թվականի նոյեմբերից Վրաստանի տարածքով գործում է երկաթուղային երթուղի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բեռների փոխադրման համար, իսկ 2026 թվականի մայիսին հայկական արտահանման և ներմուծման համար բացվել է Ախալքալաք-Կարս երկաթուղին։
Հունիսին Հայաստանը և ԱՄՆ-ը ստորագրել են TRIPP-ի շուրջ ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիր։ Նախագծի իրականացման համար ստեղծվել է TRIPP Development Company հայ-ամերիկյան համատեղ ընկերությունը։

Пашинян: TRIPP выведет Армению из блокады и откроет стране новые транспортные пути
Премьер заявил, что часть ограничений уже снята, а новый маршрут должен превратить Армению в важный транзитный узел региона.
Проект TRIPP («Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания») позволит Армении окончательно выйти из транспортной блокады, заявил премьер-министр Никол Пашинян.
По его словам, инфраструктура будет проходить по территории Армении при полном сохранении ее суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции. Маршрут должен обеспечить транспортное сообщение между основной частью Азербайджана и Нахичеванью, а также открыть дополнительные пути между Центральной Азией, Каспийским регионом и Европой.
Источник изображения: arka
Пашинян отметил, что блокада уже частично преодолена. С ноября 2025 года через Грузию работает железнодорожный маршрут для перевозки грузов между Азербайджаном и Арменией, а в мае 2026 года для армянского экспорта и импорта открылась железная дорога Ахалкалаки — Карс.
В июне Армения и США подписали рамочное соглашение о стратегическом сотрудничестве по TRIPP. Для реализации проекта создана совместная армяно-американская компания TRIPP Development Company.