Armenia-ի վարչապետ Nikol Pashinyan-ը Russia-ին առաջարկել է Armenia-ի երկաթուղու կառավարման կոնցեսիան փոխանցել երրորդ երկրի, որը ընդունելի կլինի Yerevan-ի և Moscow-ի համար։
Pashinyan-ի խոսքով՝ երկաթուղին մնում է Armenia-ի Հանրապետության սեփականությունը, իսկ ռուսական կողմը միայն կառավարում է այն։ Ընդ որում, Yerevan-ը մտավախություն ունի բաց թողնել երկիրը միջազգային երկաթուղային ցանցին ինտեգրելու հնարավորությունը։
«Մենք խնդրում ենք մեր գործընկերներին Russia-ից ճկունություն ցուցաբերել և կոնցեսիայի իրավունքը վաճառել երրորդ երկրի, որը ընդունելի կլինի ինչպես RA-ի, այնպես էլ Russia-ի համար», – հայտարարել է Pashinyan-ը։
Վարչապետն ընդգծել է, որ Armenia-ն հարգում է Russia-ի շահերը, սակայն միջազգային երկաթուղային կապերի զարգացումը համարում է պատմական հնարավորություն, որը երկիրը չի կարող բաց թողնել։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян предложил России передать концессию на управление армянской железной дорогой третьей стране, которая будет приемлема для Еревана и Москвы.
По словам Пашиняна, железная дорога остается собственностью Республики Армения, а российская сторона лишь управляет ею. При этом Ереван опасается упустить возможность интеграции страны в международную железнодорожную сеть.
«Мы просим наших партнеров из РФ проявить гибкость и продать право концессии третьей стране, приемлемой как для РА, так и для РФ», — заявил Пашинян.
Премьер подчеркнул, что Армения уважает интересы России, однако считает развитие международных железнодорожных связей исторической возможностью, которую страна не может упустить.