Հայաստանի իշխանությունները նախատեսում են ստեղծել շինարարության վերահսկման միասնական էլեկտրոնային համակարգ, որը կմիավորի կառուցապատողներին, կապալառուներին, փորձագետներին և վերահսկող մարմիններին։
Համակարգը թույլ կտա համաձայնեցնել փաստաթղթերն առցանց, իրական ժամանակում արձանագրել շինարարական աշխատանքների կատարումը և վերահսկող մարմիններին հասանելիություն տրամադրել անհրաժեշտ տեղեկատվությանը։ Իշխանությունները հույս ունեն, որ դա կբարձրացնի ոլորտի թափանցիկությունը և կօգնի բարելավել շինարարության որակը։
Բարեփոխումների շրջանակներում նախատեսվում է նաև փոփոխել նախագծերի փորձաքննության և գնագոյացման համակարգը, ներդնել շինարարական ընկերությունների և կառուցապատողների վարկանիշավորում, ինչպես նաև խթանել շենքերի սերտիֆիկացման միջազգային համակարգերի օգտագործումը։
Առանձին ուղղություն է բազմաբնակարան շենքերի կառավարման և շահագործման համակարգի զարգացումը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է սկսել նոր էլեկտրոնային համակարգի ներդրման անհրաժեշտ աշխատանքները։

Armenian authorities plan to create a unified electronic construction control system that will bring together developers, contractors, experts, and regulatory bodies.
The system will allow for online document approval, real-time tracking of construction work progress, and provide regulatory bodies with access to necessary information. The authorities expect this to increase industry transparency and help improve construction quality.
As part of the reform, it is also planned to change the system of project expertise and pricing, introduce a rating system for construction companies and developers, and stimulate the use of international building certification systems.
A separate direction is the development of a management and operation system for apartment buildings. Prime Minister Nikol Pashinyan has instructed to begin the necessary work to implement the new electronic system.