Հայաստանի իշխանությունները նախատեսում են ստեղծել շինարարության վերահսկման միասնական էլեկտրոնային համակարգ, որը կմիավորի կառուցապատողներին, կապալառուներին, փորձագետներին և վերահսկող մարմիններին։
Համակարգը թույլ կտա համաձայնեցնել փաստաթղթերն առցանց, իրական ժամանակում արձանագրել շինարարական աշխատանքների կատարումը և վերահսկող մարմիններին հասանելիություն տրամադրել անհրաժեշտ տեղեկատվությանը։ Իշխանությունները հույս ունեն, որ դա կբարձրացնի ոլորտի թափանցիկությունը և կօգնի բարելավել շինարարության որակը։
Բարեփոխումների շրջանակներում նախատեսվում է նաև փոփոխել նախագծերի փորձաքննության և գնագոյացման համակարգը, ներդնել շինարարական ընկերությունների և կառուցապատողների վարկանիշավորում, ինչպես նաև խթանել շենքերի սերտիֆիկացման միջազգային համակարգերի օգտագործումը։
Առանձին ուղղություն է բազմաբնակարան շենքերի կառավարման և շահագործման համակարգի զարգացումը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է սկսել նոր էլեկտրոնային համակարգի ներդրման անհրաժեշտ աշխատանքները։

В Армении внедрят единую электронную систему контроля качества строительства
Власти Армении планируют создать единую электронную систему контроля строительства, которая объединит застройщиков, подрядчиков, экспертов и контролирующие органы.
Система позволит согласовывать документы онлайн, в режиме реального времени фиксировать выполнение строительных работ и предоставлять контролирующим структурам доступ к необходимой информации. Власти рассчитывают, что это повысит прозрачность отрасли и поможет улучшить качество строительства.
В рамках реформы также планируется изменить систему экспертизы проектов и ценообразования, ввести рейтингование строительных компаний и застройщиков, а также стимулировать использование международных систем сертификации зданий.
Отдельное направление — развитие системы управления и эксплуатации многоквартирных домов. Премьер-министр Никол Пашинян поручил начать необходимые работы по внедрению новой электронной системы.