China Southern ավիաընկերությունը դիտարկում է Երևանի և Շանհայի միջև ուղիղ ավիահաղորդակցություն բացելու հնարավորությունը՝ Երևան – Ուրումչի երթուղու գործարկումից հետո։ Այս մասին հայտարարել է Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի նախագահ Սերգեյ Ավանեսովը։
Նրա խոսքով՝ ավիահաղորդակցության ընդլայնումն արդեն զգալիորեն մեծացրել է չինացի զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը Armenia-ի նկատմամբ։ 2025 թվականին երկիր է այցելել մոտ 35 հազար China-ի քաղաքացի, իսկ 2026 թվականին ցուցանիշի աճ է սպասվում մոտ 100 հազար մարդու։ Այդ դեպքում China-ն կարող է զբոսաշրջիկների թվով երկրների շարքում երկրորդ տեղը զբաղեցնել՝ Russia-ից հետո։
Զուգահեռաբար Հիմնադրամը զարգացնում է համագործակցությունը China-ի խոշոր լոգիստիկ ընկերությունների հետ։ Ավանեսովի խոսքով՝ հայկական ապրանքները կարելի է China առաքել մատչելի գներով մոտ երկու շաբաթում։ Բացի ավիացիայից, դիտարկվում է երկաթուղային առաքումը Chengdu-ի միջոցով, որտեղ գտնվում է խոշոր միջազգային երկաթուղային հանգույց։
Հայկական արտադրանքի համար արդեն պատրաստվել է պահեստավորման և բաշխման ենթակառուցվածք China-ում, սակայն Հիմնադրամը հույս ունի պետության լրացուցիչ աջակցության վրա։
Ավանեսովը նաև նշել է China-ի շուկայի համար հայկական ապրանքների սերտիֆիկացումն արագացնելու հնարավորությունը։ Նրա խոսքով՝ ստանդարտ ընթացակարգը տևում է մոտ երեք ամիս, սակայն մաքսային ծառայությունների փոխգործակցության դեպքում այն կարելի է կրճատել մոտ մեկ շաբաթով։

China Southern Airlines is considering opening direct flights between Yerevan and Shanghai after launching the Yerevan – Urumqi route. This was stated by Sergey Avanesov, Chairman of the Foundation for Regional Development of Armenian-Chinese Relations.
According to him, the expansion of air travel has already significantly increased the interest of Chinese tourists in Armenia. In 2025, about 35,000 Chinese citizens visited the country, and in 2026, this figure is expected to grow to approximately 100,000 people. In this case, China could rank second among countries by the number of tourists, after Russia.
In parallel, the Foundation is developing cooperation with large Chinese logistics companies. According to Avanesov, Armenian goods can be delivered to China at affordable prices in approximately two weeks. In addition to aviation, railway delivery via Chengdu, where a large international railway hub is located, is being considered.
Infrastructure for storing and distributing Armenian products in China has already been prepared, but the Foundation expects additional government support.
Avanesov also noted the possibility of accelerating the certification of Armenian goods for the Chinese market. According to him, the standard procedure takes about three months, but with the interaction of customs services, it can be reduced to about a week.