Yandex Armenia-ն և Armenian Code Academy-ն գործարկում են ML School Armenia-ն՝ երկամյա ծրագիր մեքենայական ուսուցման և արհեստական բանականության ոլորտի մասնագետների պատրաստման համար։ Առաջին ընդունելության համար կընտրվի ոչ ավելի, քան 30 հոգի, ընդ որում, ընտրվածների համար ուսուցումը լինելու է ամբողջովին անվճար։
Ծրագիրը նախատեսված է ուսանողների և մասնագետների համար ՏՏ, մաթեմատիկայի և տեխնիկական ոլորտներից։ Մասնակիցները կստանան հիմնարար պատրաստություն տվյալների, ML-մոդելների և նեյրոնային ցանցերի հետ աշխատելու, ինչպես նաև կսովորեն օպտիմալացնել կոդը և ինֆերենցը, աշխատել բաշխված ուսուցման հետ և տեղակայել պատրաստի մոդելներ։
Առանձին դիսցիպլիններ կնվիրվեն մեծ լեզվական և գեներատիվ մոդելներին, համակարգչային տեսողությանը, NLP-ին, առաջարկային և խոսքային համակարգերին։ Ուսանողները կկարողանան ընտրել լրացուցիչ դասընթացներ և ձևավորել անհատական կրթական ուղի, ինչպես նաև մուտք կունենան Yandex-ի Տվյալների վերլուծության դպրոցի որոշ նյութերին։
Ընդունելությունը կանցկացվի մրցութային հիմունքներով. թեկնածուները պետք է անցնեն առցանց թեստավորում և առկա հարցազրույց մաթեմատիկայի, ալգորիթմների և ծրագրավորման վերաբերյալ։ Դիմումներն ընդունվում են մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 12-ը։

Yandex Armenia и Armenian Code Academy запускают ML School Armenia — двухгодичную программу подготовки специалистов в области машинного обучения и искусственного интеллекта. На первый набор возьмут не более 30 человек, причем для прошедших отбор обучение будет полностью бесплатным.
Программа рассчитана на студентов и специалистов из IT, математики и технических областей. Участники получат фундаментальную подготовку по работе с данными, ML-моделями и нейросетями, а также научатся оптимизировать код и инференс, работать с распределенным обучением и разворачивать готовые модели.
Отдельные дисциплины посвятят большим языковым и генеративным моделям, компьютерному зрению, NLP, рекомендательным и речевым системам. Студенты смогут выбирать дополнительные курсы и формировать индивидуальную образовательную траекторию, а также получить доступ к некоторым материалам Школы анализа данных Yandex.
Поступление будет проходить на конкурсной основе: кандидатам предстоит онлайн-тестирование и очное собеседование по математике, алгоритмам и программированию. Подать заявку можно до 12 сентября 2026 года.