Հայաստանում ֆիզիկական անձինք կկարողանան առևտրային բանկերից անվճար ստանալ իրենց բանկային հաշիվների, միջոցների մնացորդների և վարկային կազմակերպության հետ փոխադարձ պարտավորությունների առկայության կամ բացակայության մասին էլեկտրոնային տեղեկանքներ։ Այս մասին հայտնել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը։
Փոփոխությունները ԿԲ խորհրդի կողմից կատարվել են «Ֆինանսական կազմակերպությունների գործարար վարքագծի կանոններ» կանոնակարգում։ Որոշումն ընդունվել է՝ հաշվի առնելով բանկային ծառայությունների սպառողներից ստացված դիմումներն ու ազդանշանները։
Էլեկտրոնային տեղեկանքը պետք է տրամադրվի հաճախորդին անվճար։ Անհրաժեշտության դեպքում փաստաթուղթը թղթային տարբերակով նույնպես կարելի է ստանալ առանց միջնորդավճարի՝ յուրաքանչյուր օրացուցային տարվա ընթացքում առնվազն մեկ անգամ։
Կենտրոնական բանկում կարծում են, որ նոր կանոնները կամրապնդեն քաղաքացիների իրավունքը՝ ստանալու տեղեկատվություն իրենց ֆինանսական կարգավիճակի մասին և բանկային ծառայություններն ավելի մատչելի ու թափանցիկ կդարձնեն։
Այսպիսով, հայկական բանկերի հաճախորդներին այլևս չի պահանջվի վճարել իրենց հաշիվների և ֆինանսական կազմակերպության նկատմամբ պարտավորությունների մասին հիմնական տեղեկատվություն ստանալու համար։

В Армении банки обязали бесплатно выдавать клиентам электронные справки о счетах
Физические лица в Армении смогут бесплатно получать в коммерческих банках электронные справки о своих банковских счетах, остатках средств и наличии или отсутствии взаимных обязательств с кредитной организацией. Об этом сообщила пресс-служба Центрального банка Армении.
Изменения внесены Советом ЦБ в регламент «Правила делового поведения финансовых организаций». Решение принято с учетом обращений и сигналов, поступавших от потребителей банковских услуг.
Электронная справка должна предоставляться клиенту бесплатно. При необходимости получить документ на бумаге также можно без комиссии — как минимум один раз в течение каждого календарного года.
В Центральном банке считают, что новые правила укрепят право граждан на получение информации о собственном финансовом статусе и сделают банковские услуги более доступными и прозрачными.
Таким образом, клиентам армянских банков больше не придется платить за получение базовой информации о своих счетах и обязательствах перед финансовой организацией.