Հայաստանում ֆիզիկական անձինք կկարողանան առևտրային բանկերից անվճար ստանալ իրենց բանկային հաշիվների, միջոցների մնացորդների և վարկային կազմակերպության հետ փոխադարձ պարտավորությունների առկայության կամ բացակայության մասին էլեկտրոնային տեղեկանքներ։ Այս մասին հայտնել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը։
Փոփոխությունները ԿԲ խորհրդի կողմից կատարվել են «Ֆինանսական կազմակերպությունների գործարար վարքագծի կանոններ» կանոնակարգում։ Որոշումն ընդունվել է՝ հաշվի առնելով բանկային ծառայությունների սպառողներից ստացված դիմումներն ու ազդանշանները։
Էլեկտրոնային տեղեկանքը պետք է տրամադրվի հաճախորդին անվճար։ Անհրաժեշտության դեպքում փաստաթուղթը թղթային տարբերակով նույնպես կարելի է ստանալ առանց միջնորդավճարի՝ յուրաքանչյուր օրացուցային տարվա ընթացքում առնվազն մեկ անգամ։
Կենտրոնական բանկում կարծում են, որ նոր կանոնները կամրապնդեն քաղաքացիների իրավունքը՝ ստանալու տեղեկատվություն իրենց ֆինանսական կարգավիճակի մասին և բանկային ծառայություններն ավելի մատչելի ու թափանցիկ կդարձնեն։
Այսպիսով, հայկական բանկերի հաճախորդներին այլևս չի պահանջվի վճարել իրենց հաշիվների և ֆինանսական կազմակերպության նկատմամբ պարտավորությունների մասին հիմնական տեղեկատվություն ստանալու համար։

Banks in Armenia obliged to provide electronic account statements to clients free of charge
Individuals in Armenia will be able to receive electronic statements about their bank accounts, balances, and the presence or absence of mutual obligations with a credit organization from commercial banks free of charge. This was announced by the press service of the Central Bank of Armenia.
The changes were introduced by the Central Bank Council to the regulation "Rules of Business Conduct for Financial Organizations". The decision was made taking into account appeals and signals received from consumers of banking services.
The electronic statement must be provided to the client free of charge. If it is necessary to receive a paper document, it can also be obtained without a fee – at least once during each calendar year.
The Central Bank believes that the new rules will strengthen citizens' right to receive information about their financial status and make banking services more accessible and transparent.
Thus, clients of Armenian banks will no longer have to pay to receive basic information about their accounts and obligations to the financial organization.