Armenia-ի կառավարությունն առաջին անգամ ամրագրել է «Artificial Intelligence First» («Արհեստական բանականությունն առաջին հերթին») սկզբունքը 2026-2031 թվականների զարգացման ծրագրում։ Այժմ պետական մարմինները կառավարման խնդիրներ լուծելիս պետք է առաջին հերթին դիտարկեն AI-ի կիրառման հնարավորությունը։
Նոր մոտեցումը կդառնա պետական կառավարման բարեփոխումների մաս՝ «զրո բյուրոկրատիա» և Digital by Design սկզբունքների հետ մեկտեղ, որի դեպքում ծառայություններն ու գործընթացներն ի սկզբանե ստեղծվում են թվային միջավայրի համար։
Իշխանությունները նախատեսում են ստեղծել միասնական պաշտպանված միջավայր պետական մարմինների AI-ի հետ աշխատանքի համար, ընդհանուր տեխնոլոգիական լուծումներ և տվյալների հասանելիության մեխանիզմներ։ Սա պետք է բարձրացնի գերատեսչությունների արդյունավետությունը և միաժամանակ թույլ չտա, որ տարբեր կառույցներ անկախաբար ստեղծեն նույն համակարգերը։
Առանձին կմշակվի օրենսդրություն, որը կկարգավորի AI-ի օգտագործումը պետության կողմից։ Այն կանդրադառնա անձնական տվյալների պաշտպանությանը, կիբերանվտանգությանը, էթիկական հարցերին, ռիսկերի գնահատմանը և պարտադիր մարդկային վերահսկողությանը։
AI-ն նաև նախատեսվում է օգտագործել պետական քաղաքականության մշակման ժամանակ։ Մեծ տվյալների, արհեստական բանականության և քաղաքացիների հետադարձ կապի միջոցով կառավարությունը ցանկանում է գնահատել որոշումների արդյունավետությունը, բարելավել օրինագծերը և բացահայտել ավելորդ կարգավորումները։

The Government of Armenia has for the first time enshrined the principle of "Artificial Intelligence First" in its development program for 2026–2031. Now, government agencies, when solving administrative tasks, must primarily consider the possibility of using AI.
The new approach will become part of public administration reform, along with the principles of "zero bureaucracy" and "Digital by Design," where services and processes are initially created for the digital environment.
The authorities plan to create a unified secure environment for government agencies to work with AI, common technological solutions, and data access mechanisms. This should increase the productivity of departments and, at the same time, prevent different structures from independently creating identical systems.
Legislation regulating the state's use of AI will be developed separately. It will address personal data protection, cybersecurity, ethical issues, risk assessment, and mandatory human oversight.
AI is also intended to be used in public policy development. With the help of big data, artificial intelligence, and citizen feedback, the government aims to evaluate the effectiveness of decisions, improve draft laws, and identify excessive regulation.