Armenia-ի կառավարությունն առաջին անգամ ամրագրել է «Artificial Intelligence First» («Արհեստական բանականությունն առաջին հերթին») սկզբունքը 2026-2031 թվականների զարգացման ծրագրում։ Այժմ պետական մարմինները կառավարման խնդիրներ լուծելիս պետք է առաջին հերթին դիտարկեն AI-ի կիրառման հնարավորությունը։
Նոր մոտեցումը կդառնա պետական կառավարման բարեփոխումների մաս՝ «զրո բյուրոկրատիա» և Digital by Design սկզբունքների հետ մեկտեղ, որի դեպքում ծառայություններն ու գործընթացներն ի սկզբանե ստեղծվում են թվային միջավայրի համար։
Իշխանությունները նախատեսում են ստեղծել միասնական պաշտպանված միջավայր պետական մարմինների AI-ի հետ աշխատանքի համար, ընդհանուր տեխնոլոգիական լուծումներ և տվյալների հասանելիության մեխանիզմներ։ Սա պետք է բարձրացնի գերատեսչությունների արդյունավետությունը և միաժամանակ թույլ չտա, որ տարբեր կառույցներ անկախաբար ստեղծեն նույն համակարգերը։
Առանձին կմշակվի օրենսդրություն, որը կկարգավորի AI-ի օգտագործումը պետության կողմից։ Այն կանդրադառնա անձնական տվյալների պաշտպանությանը, կիբերանվտանգությանը, էթիկական հարցերին, ռիսկերի գնահատմանը և պարտադիր մարդկային վերահսկողությանը։
AI-ն նաև նախատեսվում է օգտագործել պետական քաղաքականության մշակման ժամանակ։ Մեծ տվյալների, արհեստական բանականության և քաղաքացիների հետադարձ կապի միջոցով կառավարությունը ցանկանում է գնահատել որոշումների արդյունավետությունը, բարելավել օրինագծերը և բացահայտել ավելորդ կարգավորումները։

Правительство Армении впервые закрепило принцип «Artificial Intelligence First» («Искусственный интеллект прежде всего») в программе развития на 2026–2031 годы. Теперь государственные органы при решении управленческих задач должны в первую очередь рассматривать возможность применения ИИ.
Новый подход станет частью реформы госуправления вместе с принципами «ноль бюрократии» и Digital by Design, при котором услуги и процессы изначально создаются для цифровой среды.
Власти планируют сформировать единую защищенную среду для работы госорганов с ИИ, общие технологические решения и механизмы доступа к данным. Это должно повысить производительность ведомств и одновременно не допустить, чтобы разные структуры независимо создавали одинаковые системы.
Отдельно будет разработано законодательство, регулирующее использование ИИ государством. Оно затронет защиту персональных данных, кибербезопасность, этические вопросы, оценку рисков и обязательный человеческий контроль.
ИИ также намерены использовать при разработке государственной политики. С помощью больших данных, искусственного интеллекта и обратной связи от граждан правительство хочет оценивать эффективность решений, улучшать законопроекты и выявлять избыточное регулирование.