Հայաստանի վարչապետ Nikol Pashinyan-ը խորհրդարանական ընդդիմությանը առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ և ուսումնասիրել սոցիալական ցանցերում անանուն հաշիվների արգելման հնարավորությունը։ Նախաձեռնությունը հնչել է օգոստոսի 25-ին՝ 2026-2031 թվականների կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ։
Պատճառ է դարձել «Strong Armenia» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Harutyun Harutyunyan-ի հարցը՝ ապատեղեկատվության և երկրի ներսում գործող այսպես կոչված «կեղծ լուրերի ֆաբրիկաների» դեմ պայքարի միջոցների մասին։
Pashinyan-ը առաջարկել է քննարկմանը ներգրավել երկու ընդդիմադիր խմբակցություններին։ Նրա կարծիքով, քաղաքական կոնսենսուսի հասնելու դեպքում հնարավոր է ընդունել օրենք, որը կպարտադրի օգտատերերին անցնել նույնականացում՝ սոցիալական ցանցերում հաշիվ ստեղծելուց առաջ։
Այսպիսով, իշխանությունները դիտարկում են սոցիալական ցանցերի հայկական հատվածում անանունությունից փաստացի հրաժարվելու հնարավորությունը։ Վարչապետը հայտարարել է, որ նման կանոնների ներդրումից հետո հնարավոր կլինի ավելի լավ հասկանալ, թե ով է կանգնած կեղծ տեղեկատվության տարածման հետևում։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян предложил парламентской оппозиции создать рабочую группу и изучить возможность запрета анонимных аккаунтов в социальных сетях. Инициатива прозвучала 25 августа во время обсуждения программы правительства на 2026–2031 годы.
Поводом стал вопрос депутата оппозиционной фракции «Сильная Армения» Арутюна Арутюняна о мерах борьбы с дезинформацией и так называемыми «фабриками фейков», действующими внутри страны.
Пашинян предложил подключить к обсуждению обе оппозиционные фракции. По его мнению, при достижении политического консенсуса можно принять закон, который обяжет пользователей проходить идентификацию перед созданием аккаунта в социальных сетях.
Таким образом, власти рассматривают возможность фактического отказа от анонимности в армянском сегменте соцсетей. Премьер заявил, что после введения таких правил можно будет лучше понимать, кто стоит за распространением фейковой информации.