Հայաստանի ՆԳՆ փրկարար ծառայությունը համալրվել է նոր հրշեջ-փրկարարական տեխնիկայով
Հայաստանում ՆԳՆ փրկարար ծառայությունը համալրվել է նոր ժամանակակից սարքավորումներով։ Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը ծառայության տնօրեն Կամո Ցուցուլյանի հետ միասին զննել է հակահրդեհային մեքենաները, հատուկ տեխնիկան և տեխնիկական միջոցները, որոնք գնվել են արտակարգ իրավիճակներին օպերատիվ արձագանքելու համար։ Ընդհանուր առմամբ ստացվել է 8 հրշեջ-փրկարարական մեքենա և 10 ավտոմեքենա ներքին կանչերի համար, որոնք կբաշխվեն տարածքային ստորաբաժանումներին։
Նախարարի խոսքով՝ անձնակազմի սարքավորումներն ու պատրաստվածությունը ուղղակիորեն ազդում են քաղաքացիների անվտանգության վրա։ Նոր տեխնիկան թույլ կտա փրկարարներին ավելի արագ և արդյունավետ արձագանքել հրդեհներին, վթարներին և մարդկանց կյանքին սպառնացող այլ վտանգներին։ Բացի այդ, սա քայլ է դեպի ծառայության ողջ նյութատեխնիկական բազայի հետագա արդիականացում։
ՆԳՆ-ն ընդգծում է, որ սարքավորումների թարմացումը ծառայության՝ ցանկացած արտակարգ իրավիճակի պատրաստվածությունը ուժեղացնելու լայնածավալ ծրագրի միայն մի մասն է։ Ծրագրերում ներառված են գնումների շարունակությունը, աշխատակիցների պատրաստվածության մակարդակի բարձրացումը և ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրումը, ինչը Հայաստանի փրկարարական համակարգը դարձնում է տարածաշրջանում առավել հագեցվածներից մեկը։

В Армении Спасательная служба МВД пополнилась новым современным оборудованием. Министр внутренних дел Арпине Саргсян вместе с директором Службы Камо Цуцуляном осмотрела противопожарные автомобили, спецтехнику и технические средства, закупленные для оперативного реагирования на чрезвычайные ситуации. Всего поступили 8 пожарно-спасательных машин и 10 автомобилей для внутренних вызовов, которые будут распределены по территориальным подразделениям.
По словам министра, оснащение и подготовка персонала напрямую влияют на безопасность граждан. Новая техника позволит спасателям быстрее и эффективнее реагировать на пожары, аварии и другие угрозы жизни людей. Кроме того, это шаг к дальнейшей модернизации всей материально-технической базы Службы.
МВД подчеркивает, что обновление оборудования — лишь часть масштабной программы по усилению готовности службы к любым ЧС. В планах — продолжение закупок, повышение уровня подготовки сотрудников и внедрение современных технологий, что делает спасательную систему Армении одной из наиболее оснащенных в регионе.