Հայաստանում կկառուցվի տարածաշրջանում առաջին արհեստական ​​ինտելեկտի գերհամակարգիչներից մեկը Nvidia Blackwell-ի հարթակում
Հայկական Firebird ստարտափը ԱՄՆ կառավարության կողմից հավանություն է ստացել Հայաստան Nvidia-ի առաջադեմ գրաֆիկական արագացուցիչներ արտահանելու համար: Թույլտվությունը ճանապարհ է հարթում երկրում արհեստական ​​ինտելեկտի համար տվյալների մշակման խոշոր կենտրոնի ստեղծման համար, մի նախագիծ, որի մասին ավելի վաղ հայտնել էր հենց Nvidia-ն: Այս մասին Bloomberg-ին ասել է Firebird-ի համահիմնադիր Ռազմիկ Օվակիմյանը:
Նախագիծը նախատեսում է 100 ՄՎտ հզորությամբ հաշվողական AI կլաստերի կառուցում՝ մոտ 500 միլիոն դոլարի սկզբնական ներդրումներով: Ենթակառուցվածքի հիմքում ընկած են Dell Technologies-ի սերվերները AI խնդիրների համար և Nvidia-ի նորագույն լուծումները Blackwell ճարտարապետության վրա: Առաջին փուլի մեկնարկը նախատեսված է 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում։ Օվակիմյանի խոսքով՝ դա կլինի արհեստական ​​ինտելեկտի համար նախատեսված տվյալների մշակման առաջին կենտրոնը տարածաշրջանում:
Հաշվողական հզորության մոտ 20%-ը նախատեսվում է տրամադրել հայկական ընկերություններին, մնացած ռեսուրսները կառաջարկվեն միջազգային բիզնեսին առևտրային հիմունքներով: Առաջին փուլի ֆինանսավորումն ապահովվում է փոխառու միջոցների և Firebird-ի սեփական կապիտալի համադրությամբ: Նախագծի առանցքային աջակիցների թվում է հայկական ծագմամբ գործարար և Moderna-ի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը:
Չիպերի մատակարարման ԱՄՆ-ի թույլտվությունը կարող է կարևոր քայլ լինել Հայաստանը արհեստական ​​ինտելեկտի և բարձր տեխնոլոգիաների տարածաշրջանային կենտրոն դարձնելու ուղղությամբ:
tech.news.am
Ամենալայն 5G-ն երկրում և նոր Uplay. Ucom-ն ամփոփեց 2025 թվականի արդյունքները
17 дек. 2025 г., 14:49:53
Օպերատորն ավելացրել է ծածկույթը, լսարանը և եկամուտները՝ դրույք կատարելով թվային էկոհամակարգի վրա
17 дек. 2025 г., 14:48:02
150 մլրդ դրամ խողովակներում և պահեստներում. ՀԾԿՀ-ն կանաչ լույս է տվել «Գազպրոմ Արմենիա»-ի լայնածավալ ծրագրերին
17 дек. 2025 г., 14:46:51
«Թրամփի երթուղին» առանց Ռուսական երկաթուղիների. Հայաստանում նոր երկաթուղի են կառուցում
17 дек. 2025 г., 14:44:46
16 дек. 2025 г., 15:46:43
16 дек. 2025 г., 15:40:09
16 дек. 2025 г., 15:18:22
Հայաստանը «քվանտային թռիչք» է ապրել
16 дек. 2025 г., 15:13:34
Армения уже перевыполнила план по солнечной энергии
16 дек. 2025 г., 15:06:48
Власти готовят новый этап развития солнечной энергетики с упором на накопители энергии
16 дек. 2025 г., 13:26:18
15 дек. 2025 г., 15:05:38

Armenia to Build One of the Region's First AI Supercomputers on Nvidia Blackwell Platform
Armenian startup Firebird has received approval from the U.S. government to export advanced Nvidia graphics accelerators to Armenia. The permit paves the way for the creation of a large data processing center for artificial intelligence in the country - a project previously announced by Nvidia itself. Firebird co-founder Razmik Ovakimyan told Bloomberg about this.
The project involves the construction of a 100 MW AI computing cluster with initial investments of approximately $500 million. The infrastructure is based on Dell Technologies servers for AI tasks and the latest Nvidia solutions on the Blackwell architecture. The launch of the first phase is scheduled for the second quarter of 2026. According to Ovakimyan, this will be the first data processing center of this scale for artificial intelligence in the region.
About 20% of the computing power is planned to be provided to Armenian companies, with the remaining resources being commercially offered to international businesses. Financing for the first phase is provided through a combination of borrowed funds and Firebird's own capital. Key supporters of the project include Armenian-born entrepreneur and Moderna co-founder Noubar Afeyan.
The U.S. permit for chip supplies could be an important step towards turning Armenia into a regional hub for AI and high technology.