ԵՊՀ-ն կարող է դառնալ արհեստական բանականության ուսուցման հարթակ
ԲՈՒՀ-ում նախատեսում են 2026 թվականից մեկնարկել արհեստական բանականության գրագիտության փորձնական ծրագիր
Երևանի պետական համալսարանում քննարկվում է "Արհեստական բանականության ոլորտում գրագիտության ծրագիր" ներդնելու հնարավորությունը։ Նախաձեռնությունը առաջարկել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ նշելով, որ արհեստական բանականությունը աստիճանաբար դառնում է առանցքային գործիք կրթության և մասնագիտական գործունեության մեջ։
Ծրագիրը նախատեսված է տարբեր ոլորտների մասնագետների համար և ենթադրում է արհեստական բանականության գործիքների անվտանգ և արդյունավետ օգտագործման, դրա հիմնական սկզբունքների ըմբռնման և արհեստական բանականության վրա հիմնված լուծումների հետ աշխատելու հմտությունների ուսուցում։ Փորձնական գործարկումը նախատեսվում է արդեն 2026/27 ուսումնական տարում։
Հաջողության դեպքում նախաձեռնությունը կարող է տարածվել երկրի այլ բուհերի վրա, իսկ հետագայում՝ նաև դպրոցների։ ԵՊՀ-ն, որպես Հայաստանի առաջատար կրթական կենտրոն, կարող է դառնալ ապագայի տեխնոլոգիաների հետ վստահորեն աշխատող մասնագետների առաջին սերունդների ձևավորման հարթակ։

ЕГУ может стать площадкой для обучения искусственному интеллекту
В Ереванском государственном университете рассматривают возможность внедрения «Программы грамотности в сфере искусственного интеллекта». Инициативу предложил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян, отметив, что ИИ постепенно становится ключевым инструментом в образовании и профессиональной деятельности.
Программа рассчитана на специалистов разных отраслей и предполагает обучение безопасному и эффективному использованию инструментов ИИ, пониманию его базовых принципов и навыкам работы с решениями на основе искусственного интеллекта. Пилотный запуск планируется уже в 2026/27 учебном году.
В случае успеха инициатива может быть распространена на другие вузы страны, а впоследствии — и на школы. ЕГУ, как ведущий образовательный центр Армении, может стать платформой для формирования первых поколений специалистов, уверенно работающих с технологиями будущего.