2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին Հայաստանում շինարարական աշխատանքների ծավալը կազմել է 644,6 մլրդ դրամ՝ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 20,1%-ով։ Նոյեմբերին ցուցանիշը հասել է 93,2 մլրդ դրամի, ինչը 17,2%-ով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ, հայտնում է հանրապետության վիճակագրական կոմիտեն։
Ամենամեծ ներդրումն ունեցել է պետական բյուջեն՝ 166,4 մլրդ դրամ կամ ընդհանուր ծավալի 25,8%-ը, աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 34,6%։ Նշանակալի ծավալ են ապահովել նաև կազմակերպությունները՝ 298,96 մլրդ դրամ (46,4%), բնակչությունը՝ 141,89 մլրդ դրամ (22%), համայնքները և միջազգային վարկերը՝ յուրաքանչյուրը 5,4%։ Նվազում է գրանցվել միայն մարդասիրական օգնության և միջազգային վարկերի գծով։
Գործունեության տեսակներով առաջատար են անշարժ գույքի շինարարությունը (325,57 մլրդ դրամ, 50,5%), տրանսպորտը (83,08 մլրդ դրամ, 12,9%) և կրթական օբյեկտները (72,52 մլրդ դրամ, 11,3%)։ Նման աճը վկայում է ոլորտի կայուն զարգացման և տնտեսության առանցքային ոլորտներում ներդրումների ավելացման մասին։

За январь–ноябрь 2025 года объем строительных работ в Армении составил 644,6 млрд драмов, увеличившись на 20,1% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. В ноябре показатель достиг 93,2 млрд драмов, что на 17,2% больше, чем годом ранее, сообщает Статистический комитет республики.
Наибольший вклад внес государственный бюджет — 166,4 млрд драмов, или 25,8% от общего объема, рост к прошлому году составил 34,6%. Также значительный объем обеспечили организации — 298,96 млрд драмов (46,4%), население — 141,89 млрд драмов (22%), общины и международные кредиты — по 5,4% каждая. Спад отмечен лишь по гуманитарной помощи и международным кредитам.
По видам деятельности лидирует строительство недвижимости (325,57 млрд драмов, 50,5%), транспорта (83,08 млрд драмов, 12,9%) и образовательных объектов (72,52 млрд драмов, 11,3%). Такой рост свидетельствует о стабильном развитии отрасли и увеличении инвестиций в ключевые сферы экономики.